Про довоєнний футбол в Делятині вдалося відшукати деяку інформацію по виданням та матеріалах з інтернету, але її є більше, на це треба досить часу, хто хоче може продовжити). Знайомимо Вас, з тим, що є на даний момент.
Копаний м’яч здавна став звичним явищем для жителів Делятина. До початку другої світової війни в цьому гірському селищі діяли два стадіони та існували чотири футбольних дружини, сформованих за національними ознаками – польська, жидівська і дві українські. Український «Прут», який виступав в турнірах під егідою Української спортової спілки (УСС), веде свій відлік з 1928 року.
Ігор Дейчаківський "Копаний м'яч у Станиславові", серія "Моє місто",видавництво "Лілея-НВ" 2010 рік
...
5.Ямницький "Вихор":сільський футбол у Станиславові
...
На початку 30-х років майже всі українські команди Станиславівщини Український спортовий союз об'єднав в окружну футбольну українську лігу. Тут виступали "Прут" з Делятина, "Сокіл" із станиславівського Бельведеру, УСК із Станиславова, команди з Богородчан, Отинії, Товмача, Калуша, Коломиї.
...
Якщо їхати доводилося кудись далеко (наприклад, до Делятина), то треба було на підводах їхати цілу ніч, а ранком поснідавши, виходити на гру. Футбольні змагання в ті роки починалися ранком, об 11-й годині. Після матчу зразу їхали додому, куди добиралися аж уночі. А зранку - на роботу.
...
В 1933 році УСС не зумів організувати гру "Вихора"( стали переможцями першості, і могли в разі перемоги в перехідному турнірі захищати честь своєї округи в краєвих змаганнях, що проходили у Львові) в перехідних матчах з делятинським "Прутом" і коломийським "Соколом".
За 1934 рік Львіський обласний державний архів в 2016 році назагал виставив декілька номерів тодішнього часопису Українського спортового союзу "ГОТОВІ".
В травневих випусках є і про делятинський футбол. Подаємо мовою оригіналу, досить цікаво написано:
"ГОТОВІ" №2 від 14 травня 1934 року
В розділі "ДОПИСИ" автор Я.Колянковський:
"В Делятині існує У.С.Т."Прут", яке проявляє велику рухливість завдяки успішним старанням голови товариства п.Степана Гарасимовича. За його старанням основано в товаристві секцію копаного мяча (дві дружини), відбиванки, лещетарську а тепер ідуть старання зорганізувати ще секцію легко-атлетичну. Крім того, існують ще у нас:драматичний гурток і мандолінна орхестра. Завдяки їхнім виступам вдалося нам придбати новий спортовий виряд, книжки, уладження до домівки і т.д. На жаль, старше громадянство проявляє мало зацікавлення для спортового життя в Делятині. Під цю пору всі зусилля "Пруту" йдуть в напрямі придбання власної площі, бо давне грище забрала в минулому році повінь Пруту."
"ГОТОВІ" №4 від 29 травня 1934 року
"День українського спортовця у Делятині"
В дні 20 травня ц.р. відбувся в Делятині "День Українського спортовця". Програму виповнили змагання "Прут" Делятин й "Сокіл" Коломия в копанім мячі й відбиванці. Треба замітити, що околиця не взяла участи, бо нема спортових секцій, а друге, що не було легкоатлетичних змагань та й взагалі легкоатлетики в Делятині не вправляється. Воно не повинно так бути, бо руханка й легкоатлетика цеж підстава. Без легкоатлетики копаний мяч приносить мало користи а то й шкоду.
Хай цьогорічний День Українського спортовця в Делятині буде почином до умасовлення спорту, який виховує здорових тілом і духом одиниць. На наступний рік сподіваємся, що зрозуміння спортової ідеї засвідчить і найближча околиця своєю масовою участю. Клич "спорт в маси" не сміє бути лише пустою фразою.
Прут (Делятин) 2 : 4 ( 1 : 2 ) Сокіл (Коломия)
Змагання в копаному мячі принесли заслужену побіду Соколові, який був куди кращий й його гра була більш вирівнана. Напад Сокола грав дуже спокійно й доцільно, ту Защук, показав що він як хоче, вміє не лише грати сам, але вміє й провадити напад. На помочі незвичайно працьовитий Майдан.Оборона слабша. Воротар не мав щастя.
Прут грав дуже інтелігентно й амбітно. Визначилися Климюк і воротар Голіней, який грав дуже жертвенно. Ворота стрілили до Сокола: Гірський 2; Микуляк ІІ 1 (карний) і Завицький псевдо (Микуляк І.). Для Пруту: Обрубанський 2. Суддя п.мр. Лепкий Б.. Видців около 200.
Склад Сокола: Ліськевич, Андрієвич, Іваницький, Березовський, Майдан, Урльопник, Грохольський, Микуляк (псевдо Завицький), Защук, Микуляк ІІ, Гірський.
Склад Пруту: Голіней, Шевчук, Абрамюк, Климюк, Брайляк, Гродзіцький, Обрубанський, Стефурак, Капчук, Пліщук, Петюк.
Відбиванка. Прут (Делятин) - Сокіл (Коломия) - 0 : 2 (4 : 15, 4 : 15).
Львівський дослідник Андрій Сова розмістив у №64 (вересень 2014 року) "ЗНАК" (вісник українського геральдичного товариства) матеріал про печатку і штамп УСТ "Прут" в Делятині.
Підготував Олександр Тищенко
ДАЛІ БУДЕ...
Присвячується 90-річчя ФК з смт. Делятин
Частина 1
|